• Oznaczenie sprawy: CKU-DG 22/2020/EFS

Ogłoszenie o zamówieniu na przeprowadzenie usług edukacyjnych i szkoleniowych w ramach projektów "Bliżej pracodawcy" oraz "Wszechstronny absolwent 2" współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Ważne komunikaty dotyczące postępowania:

  • W dniu 27 grudnia 2020r. dokonano zmiany SIWZ w punkcie XI (Miejsce i termin składania i otwarcia ofert.) - termin składania ofert został przedłużony do 29.01.2021r.
  • W dniu 19 stycznia 2021r. dokonano zmian w SIWZ oraz w załączniku nr 5d, w związku z czym termin składania ofert został przedłużony do 5.02.2021r.

Dokumenty do pobrania:

  1. Ogłoszenie.
  2. Specyfikacja istotnych warunków zamówienia.
  3. Załącznik nr 1 - formularz ofertowy.
  4. Załącznik nr 2 - JEDZ.
  5. Załącznik nr 3 - oświadczenie dot. grupy kapitałowej.
  6. Załącznik nr 4 - oświadczenie dot. przesłanek wykluczenia.
  7. Załącznik nr 5a - szczegółowy opis przedmiotu zamówienia dla części 1.
  8. Załącznik nr 5b - szczegółowy opis przedmiotu zamówienia dla części 2.
  9. Załącznik nr 5c - szczegółowy opis przedmiotu zamówienia dla części 3.
  10. Załącznik nr 5d - szczegółowy opis przedmiotu zamówienia dla części 4.
  11. Załącznik nr 6 - wzór umowy.
  12. Sprostowanie - ogłoszenie zmian lub dodatkowych informacji.
  13. Sprostowanie nr 2 - ogłoszenie zmian lub dodatkowych informacji.
  14. Ogłoszenie - informacja z otwarcia ofert (5.02.2021r.).
  15. Ogłoszenie - informacja o wyborze najkorzystniejszej oferty (10.03.2021r.).

Pytania i odpowiedzi dotyczące postępowania:

1. Zamawiający zapisał w: Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia dla IV części zamówienia:„ 5. Kurs musi przygotować uczestników do egzaminu BVLOS na operatora bezzałogowego statku powietrznego do 25 kg używanego w celach innych niż rekreacyjne lub sportowe poza zasięgiem wzroku zgodnie z wytycznymi ULC, a uczestnicy muszą uzyskać wiedzę teoretyczną oraz umiejętności praktyczne wymagane do uzyskania świadectwa kwalifikacji UAVO BVLOS do 25 kg na wielowirnikowce”. Informujemy, iż od nowego roku zmieniły się przepisy , a odpowiednikiem dla kursu BVLOS 25 kg zapisanego w OPZ, jest Certyfikat wiedzy teoretycznej i potwierdzenie ukończenia szkolenia praktycznego w przypadku wykonywania operacji w kategorii "szczególnej" do NSTS-06. Czy w związku ze zmianą przepisów od, które obowiązują od 01.01.2021, zamawiający dokona zmiany w OPZ na zgodne z obowiązującym prawem ?

2. Zamawiający zapisał w: Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia dla IV części zamówienia: „7. W ramach należnego wynagrodzenia Wykonawca musi uwzględnić wszystkie koszty związane ze zorganizowaniem i przeprowadzeniem kursu: a) organizacja badań lotniczo-lekarskich wykonanych przez lekarza orzecznika uprawnionego przez ULC do wydawania orzeczeń lotniczo-lekarskich (w ramach kosztów należy uwzględnić dojazd uczestników z Torunia do lekarza orzecznika), Informujemy, że wg. Nowych przepisów wspomnianych powyżej, dla Certyfikatu do NSTS-06 nie wymaga się przeprowadzania badań lekarskich. Czy Zamawiający podtrzymuje wymóg organizacji badań lekarskich , mimo iż nowe przepisy ich nie przewidują ?

3. Zamawiający zapisał w: Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia dla IV części zamówienia: „b) wykupienie polisy OC operatora drona na loty dronami dla każdego uczestnika” Na jaki okres ma być wykupione OC operatora drona i czy ma być to komercyjne OC ?

4. Zamawiający zapisał w: Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia dla IV części zamówienia: „c) organizacja egzaminu państwowego przeprowadzanego przez egzaminatora państwowego z ramienia ULC, w tym opłata za egzaminy teoretyczne i praktyczne oraz wydanie świadectwa kwalifikacji UAVO dla każdego uczestnika”. Informujemy, że nowe przepisy zniosły egzaminy państwowe, a egzamin będzie przeprowadzany przez podmiot szkolący. W związku z powyższym, czy Zamawiający dokona zmian w OPZ na zgodne z nowymi przepisami?

5. Zamawiający zapisał w: Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia dla IV części zamówienia: „d) przeprowadzenie 46 godzin szkolenia teoretycznego i praktycznego dla każdej grupy z kluczowymi zagadnieniami z zakresu prawidłowego wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych w polskiej przestrzeni lotniczej, obowiązującym w przedmiotowym zakresie prawem lotniczym, budową dronów i ich przygotowaniem do lotów, zasadami wykonywania lotów, techniką pilotażu, bezpiecznego wykonywania lotów bezzałogowym statkiem powietrznym oraz do jego prawidłowej obsługi naziemnej, etc. Uczestnik kursu powinien w efekcie jego realizacji nabyć umiejętności pozwalające mu na uzyskanie świadectwa kwalifikacji i wykonywanie zawodu operatora bezzałogowego statku powietrznego z uprawnieniami BVLOS do 25 kg na wielowirnikowce „ Informujemy , że zgodnie z nowymi przepisami , dla Certyfikatu do NSTS-06 : - Szkolenie z wiedzy teoretycznej trwa nie krócej niż 16 godzin zegarowych na grupę, - Szkolenie praktyczne trwa nie krócej niż 11 godzin zegarowych na osobę, nie wliczając w to przerw, z czego minimum 10 godzin zegarowych to czas lotu i minimum 1 godzina zegarowa to szkolenie naziemne z obsługi i funkcji systemu bezzałogowego statku powietrznego. Dla grupy 10 osobowej minimalny czas zajęć to 16 godzin zegarowych w grupie i 10 x 11 godzin zegarowych , co daje 127 godzin zegarowych łącznie dla danej grupy. W związku z powyżej przytoczonymi prawnymi wymogami , czy zamawiający dokona zmiany w OPZ na zgodne z przepisami ?

6. Zamawiający zapisał w : Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia dla IV części zamówienia: „i) przeprowadzenia dla każdej grupy od 0 do 2 godzin zegarowych dodatkowych zajęć praktycznych w liczbie zgodnej z informacją podaną na formularzu ofertowym i zapisami umowy (w zależności od liczby zadeklarowanych godzin zajęć praktycznych Wykonawca otrzyma punkty podczas oceny ofert).” Czy zamawiający miał na myśli np. 2 dodatkowe godziny praktyczne dla każdego kursanta w danej grupie czy dla całej grupy?

7. W związku z pojawieniem się na Państwa stronie internetowej ogłoszenia o przeprowadzenie szkolenia dla przyszłych Operatorów Dronów, zwracam się z prośbą o wyjaśnienie oraz doprecyzowanie warunków przeprowadzania szkolenia. W dniu 31.12.2020 r. weszło w życie nowe przepisy unijne, które zmieniają Prawo Lotnicze na terenie Polski, a co za tym idzie przeprowadzanie szkoleń dla przyszłych Pilotów/Operatorów Dronów. Poniżej przedstawiam zmiany w procedurze uzyskania uprawnień na drony. Nie ma podziału na loty rekreacyjne i sportowe oraz inne. Teraz każda osoba musi przejść przez szkolenie.

Obecnie nie są wydawane Świadectwa Kwalifikacji UAVO. Ich odpowiednik to: Certyfikat potwierdzający wiedzę teoretyczną i potwierdzenie ukończenia szkolenia praktycznego w przypadku wykonywania operacji w kategorii „szczególnej”, który wydawany jest po szkoleniu w podmiocie szkolącym. Nie są przeprowadzane egzaminy państwowe. Podmiot szkolący przeprowadza egzaminy w ramach kursu. Nie są wymagane badania lotniczo-lekarskie oraz ubezpieczenie OC. Loty BVLOS do 25 kg na wielowirnikowce są przeprowadzane na podstawie scenariusza NSTS-06 w kategorii „szczególnej”. Kursant przed przystąpieniem do szkolenia w kategorii „szczególnej” musi przez bezpłatne szkolenie i egzamin na stronie ULC w ramach kategorii „otwartej – A1/A3”. Liczba godzin na BVLOS do 25 kg (MR) została zmieniona na 27 (16 teorii + 11 praktyki). Jak Państwo widzą, nie ma podstawy prawnej na przeprowadzenie szkolenia zgodnego z wytycznymi przetargu. W związku z powyższym, czy wytyczne zostaną zmienione i dostosowane do obecnych wymagań prawnych?

8. Czy istnieje możliwość przeprowadzenia części teoretycznej za pośrednictwem platformy e-learningowej? Przez szkolenie e-learningowe rozumiem: kursant dostaje dostęp do materiałów dydaktycznych i umawia się indywidualnie z instruktorem w celu przeprowadzenia części praktycznej szkolenia, wyjaśnienia nieścisłości z części teoretycznej oraz przeprowadzenia egzaminu.

9. W dokumencie SIWZ dla przedmiotowego postępowania kwota wadium dla CZ . 4 wynosi 1000 zł :

"4) dla części czwartej: 1000,00 PLN (słownie: jeden tysiąc złotych, 00/100) przed upływem terminu składania ofert."

Natomiast w ogłoszeniu o zamówieniu widnieje kwota 2000 zł :

"4) dla części czwartej: 2 000,00 PLN (słownie: dwa tysiące złotych, 00/100) przed upływem terminu składania ofert."

Prosimy o wyjaśnienie , którą kwotę należy wpłacić w ramach wadium dla Cz 4.

Odpowiedzi:

  1. Zamawiający dokonał zmiany w Szczegółowym opisie przedmiotu zamówienia (załącznik 5d) dostosowując zapisy do aktualnych przepisów.
  2. Zamawiający nie podtrzymuje wymogu badań lekarskich.  Zamawiający dokonał zmiany w Szczegółowym opisie przedmiotu zamówienia (załącznik 5d) dostosowując zapisy do aktualnych przepisów.
  3. Zamawiający wymaga ubezpieczenia wszystkich uczestników od następstw nieszczęśliwych wypadków NNW i od odpowiedzialności cywilnej OC na czas prowadzonych zajęć praktycznych.
  4. Zamawiający dokonał zmiany w Szczegółowym opisie przedmiotu zamówienia (załącznik 5d) dostosowując zapisy do aktualnych przepisów.
  5. Zamawiający dokonał zmiany w Szczegółowym opisie przedmiotu zamówienia (załącznik 5d) dostosowując zapisy do aktualnych przepisów. 
  6. Dodatkowe godziny zajęć praktycznych deklarowane przez Wykonawcę w liczbie od 0 do 2 w formularzu ofertowym dotyczą każdej grupy, nie indywidualnego kursanta.
  7. W związku ze zmianą przepisów zmieniliśmy opis przedmiotu zamówienia (na drony), dostosowaliśmy go do obecnych wymagań prawnych i wydłużyliśmy termin składania ofert.
  8. Jeżeli chodzi o możliwość przeprowadzenia części teoretycznej za pośrednictwem platformy e-learningowej - to nie wyrażamy zgody na taką formę zajęć, muszą się one odbyć stacjonarnie.
  9. W Dzienniku Urzędowym UE Zostało opublikowane sprostowanie, zgodnie z którym przedmiotowe wadium w cz.4 wynosi 1000zł.